עצי פרי או עצי נוי – מה עדיף לשתול?

גידול צמחים הפך בשנים האחרונות לטרנד עולמי, כאשר עוד ועוד בתים פרטיים, משרדים ואפילו מוסדות חינוך מטפחים גינות מסודרות וביניהם גם עצים בין אם נוי או פרי. הטרנד שרק הולך ומשתכלל זוכה לגיבוי גם דרך משתלות רבות הנמצאות כמעט בכל אזור, דרכן ניתן לקנות סוגים שונים של פרחים, עצי נוי ועצי פרי רבים.
אך לצד אותו הטרנד שפוקד מקומות רבים ברחבי הארץ וגם בעולם, נשאלות לא מעט שאלות בנוגע לעדיפות הצמחים שיש לשתול, לגודל שלהם ואפילו לפירות שניתן לקבל מהם. על כן אנו נתעכב על שאלה אחת שהינה לא פחות חשובה משאר שאלות הגידול, והיא האם לשתול עץ פרי או שמא עצי נוי עדיפים יותר?

עצי נוי

הבחירה שבעצי נוי יכולה להתפרס על פני מספר סיבות, הראשונה שבהם היא אכן הוספה של גוון צבע אל הגינה או המשך עיצוב של "קיר ירוק" במבואה לכניסת הבית או בחצר. אך הרבה לפני הבחירה בעצי נוי יש להכיר כי סוגי העצים מתחלקים לשלושה סוגים, הראשון מבניהם אלו העצים הנשירים שבמשך עונת החורף הופכים ערומים לחלוטין. השני "הנשירים המתונים" שעמידות העלים שלהם מותנת במזג האוויר, כך שבעונות החורף לא יהיו ערומים לחלוטין אך גם לא בוהקים במיוחד. הסוג השלישי אלו עצים ירוקי עד, אשר נותנים את צבעם לאורך כל השנה והגשם המרובה או הקור לא פוגע בנראות שלהם. כמובן שלכל עץ ישנם סוגי "פירות" שונים כמו מחטי אורן ועוד, אך מרביתם אינם זקוקים להשקיה מרובה או הדברה.

עצי פרי

בכל הקשור לעצי פרי הפופולריים מבניהם אלו כמובן עצי המנגו, אבוקדו ופירות ההדר השונים כמו תפוז קלמנטינה ועוד. מרבית עצי פרי אלו גדלים באזורי החוף, מה שמאפשר את הגידול שלהם במרבית האזורים בארץ. עם זאת עצים אלו זקוקים לא פעם להשקיה מרובה, בין אם עץ האבוקדו ובין אם עץ המנגו שצורכים כמויות גדולות של מים. בנוסף לכל אלו עצי הפרי זקוקים גם להדברה שונה בהתאם לסוג העץ, כאשר לכל עץ ישנם סוגי מזיקים שונים שיש לעקוב במיוחד בחודשי הקיץ.