מה זה חיווי אשראי?

לא מעט פעולות פיננסיות שאנו מבצעים עוברות עיבוד במערכת של הבנקים, אלו מצטרפות אל עוד מידע שעשינו בעבר ויחד משכללות אותו לדוח נתונים. אך לא תדאגו, אתם לא קוראים איזה שהיא פיקציה מן העתיד, אלא רק את מערכת חיווי האשראי הארצית שנכנסה לתוקף בשנת 2019. מערכת זו לא רק שאוספת את כל הפעולות הפיננסיות שביצעתם במהלך השנים האחרונות, אלא גם משכללת ומבצעת ניתוח על מנת להסיק האם אתם לקוחות שמחזירים הלוואות בזמן, עומדים בפרעונות של הצ'קים ושיש טעם לבצע איתכם עסקאות, או שמא להפך.  את הנתונים האלו אתם תוכלו לראות ולצפות בהם, דרך בנק ישראל ודרך לשכות האשראי השונות. אבל חיווי האשראי שלכם לעומת זאת, יחשפו בעיקר הבנקים.

על מה מתבסס חיווי אשראי?

חיווי אשראי בשונה לדירוג אשראי אינו מצריך את אישורו של הלקוח המבקש הלוואה, והוא מתבסס על פעולות הקרדיט והעמידה של אותו הלקוח במסגרות האשראי השונות. יחד עם זאת חיווי אשראי משכלל גם כן נתונים ודירוגים הנמצאים בבנק ישראל ובלשכות האשראי השונות, יחד עם פעולות פיננסיות אל מול השלטונות כמו תיקי הוצאה לפועל, כונס נכסים ועוד.

על מה משפיע חיווי האשראי?

חיווי האשראי הוא בעצם מעין מבט ראשוני שהבנק "מציץ" על הלקוח, כך הוא יכול לראות עוד לפני בקשת הלוואה או פתיחת החשבון אפילו אם מבקש השירות אכן עומד בסטנדרטים של הבנק או של חברת האשראי. חיווי אשראי איננו המדד העיקרי לגובה הריבית ואינו מדד יחיד כאשר תקבלו דירוג אשראי מלשכות האשראי.

האם אפשר לקבל את חיווי בצורה עצמאית?

התשובה היא כן וישנה גם עדיפות שתעשו זאת בעצמכם, על ידי כך שתפנו ישירות אל מספר הטלפון *6194 או שתכנסו אל אתר האינטרנט של בנק ישראל. חשוב לדעת כי בהתאם לחוק מגיע לכם לקבל חיווי אשראי שנתי שלכם בחינם בכל שנה קלנדרית, מה שגם יעזור לכם לדעת כיצד תצטרכו להשתפר ובאילו מסגרות אינכם עומדים ביעדים. חיווי אשראי אמנם לא המדד היחידי לדירוג האשראי שלכם, אך הוא אכן הפוך בשנים האחרונות לפרמטר חשוב ברוב הבנקים