הצורך השישי

מהי רוחניות? ההיפך מגשמיות. לכולנו צרכים גשמיים טבעיים. מכירים את פירמידת הצרכים של מאסלו? הפסיכולוג היהודי-אמריקאי אברהם מאסלו פיתח תיאוריה אשר מניחה שלכל בני האדם יש צרכים אוניברסליים משותפים. הוא תיאר אותם כפירמידה בת חמש קומות, מכיוון שהצרכים האלה מדורגים בצורה היררכית. בבסיסה של הפירמידה נמצאים הצרכים הפיזיולוגיים כמו אוכל, שתיה, שינה, ביגוד וקורת גג. אלה הם צרכים קיומיים הישרדותיים, ואדם שחש בחוסר מילוי של צרכים אלה לא יעלה לרמה הבאה. בראש הפירמידה נמצאים צרכים נפשיים, הקשורים לשייכות חברתית ומשפחתית, ולמימוש עצמי של האדם. 

בימינו לאנשים רבים מתעורר צורך במשהו נוסף, משהו אחר, משהו שיש הקוראים לו רוחניות או התפתחות רוחנית. אנשים רבים מוצאים את עצמם מחפשים משהו שהם לא יודעים מהו, אך יש איזו תחושה שהדבר הזה קיים ומושך אותנו לגלות אותו. משהו מעבר למציאות שאנו מכירים. נשאלת השאלה, אם אנשים רבים כל כך מרגישים את הצורך הזה, האם אכן קיים משהו חוץ מהעולם הגשמי שבו אנחנו חיים ופועלים? אני גיליתי לפני מספר שנים שיש. זו היתה תחילתו של מסע גדוש בחוויות שהתחיל במקרה. 

התחלתי לשמוע יותר ויותר על אנשים העוסקים במדיטציה. הסקרנות שלי הלכה וגברה להתנסות בחוויה הזאת שנשמעה לי מסתורית. יום אחד הזדמן לי במקרה להשתתף במדיטציה מודרכת, וחוויתי תחושות חדשות ומופלאות. בעקבות ההתנסות הזאת, התעורר בי רצון להמשיך ולחקור את התחום הזה. נפתח לפני עולם שלם שלא ידעתי כלל על קיומו. נשאבתי לעולם החדש שהתגלה לי, רציתי ללמוד ולנסות הכל. דבר הוביל לדבר, הכרתי אנשים שחיים בצורה אחרת, התחלתי ללמוד תורות רוחניות שונות. עם הזמן, בין הדברים הרבים שלמדתי התגלו סתירות. התחלתי להרגיש בלבול. חוויתי כל מיני דברים, אך לא ידעתי להסביר אותם. בשלב מסוים הרגשתי שהגעתי לפרשת דרכים. מצד אחד לא יכולתי לחזור לחיים גשמיים גרידא, ולהתעלם מכל מה שהתגלה לי ומצד שני, לא הצלחתי להחליט מה הדרך הנכונה. כבר לא הייתה דרך חזרה. הרגשתי צורך שמישהו יעשה לי סדר. 

ברגע שעלתה המשאלה, המימוש היה מהיר מאוד. בדיוק כמו שאומרים, כאשר התלמיד מוכן, המורה מגיע. המורה שהגיע ועשה לי סדר בחיים הוא הרב מיכאל לייטמן, אשר השליחות של חייו היא ללמד את חכמת הקבלה לכל האנשים שמתעורר בנפשם הצורך השישי. קוראים לו הנקודה שבלב.