האם באמת מזג האוויר השתגע?

אמצע ינואר והשמש זורחת, בחופים מתרחצים רבים, לולי הסגר היו הרבה יותר מתרחצים המוסרים את גופם המעורטל לליטופי השמש החמימה. רבים משפשפים עיניים, מתבוננים בלוח השנה – האומנם אמצע ינואר? לאן החורף נעלם? איפה הגשמים המרווים את האדמה? החקלאים מפעילים ממטרות באמצע ינואר–הזוי. מנגד כשהגשם כבר יורד הוא יורד במטחים. בכמויות אדירות המציפות אזורים שלמים. אותו חקלאי שנאלץ להשקות באמצע ינואר, תולש שערותיו למראה שדותיו המוצפים, למראה הנבטים הקטנטנים עליהם עמל ואותם טיפח, נשטפים בזרם המים האדירים. 

ובאותו זמן ממש, כשכאן, בחלקת ארצנו הקדושה הבצורת מכה, סופת שלגים בספרד כמוה לא הייתה מעל 50 שנה. במדריד, הבירה, גובה השלג מגיע ליותר ממחצית המטר, אלפי אנשים נתקעים במכוניות ובתחנות הרכבת ואין מושיע. נמלי התעופה מושבתים, אין ממריא ואין נוחת. למה? בגלל שילוב בין אוויר קר שתקוע בחצי האי האיברי והגעת סופה חמה יותר מהדרום. האומנם זו הסיבה?

"עולם הפוך ראיתי" כך מקוננים רבים ומצקצקים בלשונם על העולם ההפוך הנראה להם מבעד לעיניהם הרואות את חלקיות התמונה.  זוכרים את הימים שחשבו שהעולם נישא על גבי פילים? – חלקיות התמונה! זוכרים את שליטת המודל הגאוצנטרי שגרס שכדור הארץ נמצא במרכז היקום? – חלקיות התמונה! זוכרים את גלילאו גליליי שטען שהשמש לא סובבת את כדור הארץ ונרדף על פרסומיו ע"י הכנסייה שראתה את חלקיות התמונה?

אז כן, כולנו לוקים בחלקיות התמונה, למעט מקובלים שהגיעו להשגה גבוהה. הם זכו לראות את כל התמונה מסוף העולם ועד סופו – דהיינו את התמונה השלמה מראשית הבריאה ועד סופה. הם, הרואים את כל התמונה השלמה, טוענים שמערכת הטבע שואפת כל הזמן להרמוניה ורק אנו בני האדם מפרים את ההרמוניה הזו וכל כוונת המערכת השלמה להחזירנו כל הזמן להרמוניה.

אז מזג האוויר לא השתגע בכלל, נהפוך הוא, מזג האוויר הוא השפוי היחיד שנותר כאן, ואילו אנחנו, בני האדם, שהבאנו באגואיסטיות שלנו וביחס הנצלני שלנו כלפי הטבע לדחוף את מזג האוויר את המערכת כולה חזרה להרמוניה. ומה שאנו רואים כעת כמזג אוויר שהשתגע זה למעשה מעין ריפוי להפרת ההרמוניה שאנחנו יצרנו כאן.