גיבוש בצוותי עבודה – יצירת צוות מנצח

כל בעל מפעל או בעל עסק שואל את עצמו איך ניתן לבנות ארגון יעיל ורווחי. התפיסה בעניין זה נמצאת בשינוי מתמיד: מעבודה "בכפיה" ובשכר זעום והעסקת ילדים משך 12 שעות ביממה במכרות הפחם באנגליה של ראשית המהפכה התעשייתית להכרה שהעובדים הם הם ה"מכונה" או מנגנון הייצור החשוב ביותר של המפעל וכי רווחתם חייבת לעמוד בראש מעייניו של כל ארגון השואף להצליח. עובד הסובל ממתחים, מבריאות לוקה, מדיכאון או חוסר ריכוז יתקשה לתרום לתפוקת האירגון. 

במסגרת החוק מחוייב היום כל מעסיק לספק לעובדים משכורת, ותנאים סוציאליים. לעיתים קרובות ניתן למצוא במקומות עבודה גם חדר אוכל, פינת מנוחה, פינת קפה ואף הטבות נוספות, אולם מחקרים מראים שעל אף הטבתם של אלו אין הם יוצרים את ההבדל בין ארגון טוב לארגון מצויין. כדי לשבור את תקרת הזכוכית יש ליצור צוותי עבודה הפועלים בצורה הוליסטית- אינטגראלית, במינימום מחיצות, כך שכל צוות עבודה מלווה את המוצר מתחילתו ועד סופו. בנוסף לכך, וכאן העיקר, כל ארגון תלוי לגמרי במקצועיותם של העובדים, במסירותם ובמחויבותם הגבוהה..   

מחקרים מראים וגם הרב לייטמן אומר כי כאשר העובדים מרגישים חלק ממקום העבודה, כאשר הם מרגישים שייכים לארגון, למטרותיו, ליעדיו, לתהליך התכנון והייצור, הם מתייחסים במסירות לעבודה. המפתח לסביבת עבודה נכונה ויעילה הוא איך העובד מרגיש. בסופו של דבר הכל עניין של יחס. כאשר העובדים מרגישים מוערכים  המוטיבציה שלהם לשתף פעולה ולפעול להצלחת הארגון מתעצמת.  כאשר העובדים מרגישים שייכים הם דואגים ומפתחים את סביבת העבודה כאשר זו מצידה פועלת וממשיכה לפתח אותם.  

קיימים כלים שונים כדי לבסס תחושת שייכות בקרב צוותי העבודה, החל מימי גיבוש, חגיגה וציון משותף של אירועים וכלה בהנהגת מפגשים על בסיס קבוע בין העובדים ובינם לבעלי תפקידים שונים בארגון סביב שולחנות עגולים ועריכת סדנאות  בנושאים שונים. בסדנאות כאלו כל המשתתפים מדברים לפי סדר, מסביב לשולחן. כל משתתף זוכה לתרום בדבריו את חלקו לשיח המשותף. כל אחד שווה וחשוב מאד. כל אחד משלים את דברי המשתתפים הקודמים לו. יחד ובהדרגה נוצרת קהילה קשורה ומחוברת – אולי אף מחבקת- המשרתת היטב את צרכיה ואף את צרכי האירגון.