דיכאון חסר מטרה

לא מזמן קראתי ראיון עם איש הייטק, אחד מאלה שהצליחו בענק, הקים חברת סטארט אפ ומכר אותה עבור כמה מאות מיליוני דולרים. בראיון מספר אותו אדם, שהיום בו מכר את חברת הסטארט אפ שלו, היה היום הכי גרוע בחיים שלו, אחרי המכירה הוא חווה תקופה ארוכה של דיכאון. זאת באמת די חוצפה, לא רק שאתה ילדיך ונכדיך נפטרים מבעיות כלכליות, לא מספיק שאתה מצטרף למועדון קטן ביותר של אנשים "שעשו את זה בגדול" וזוכה לכבוד והערכה של החברה, אתה עוד מעיז להתלונן ? להגיד שזה היום הכי גרוע בחיים שלך? זאת סיבה להיכנס לדיכאון? הרבה אנשים היו מוכנים להתחלף איתך.
אבל לפני שאנחנו מניחים שהאדם הזה זקוק לטיפול פסיכולוגי דחוף, אולי מאחורי המקרה הזה יש אמת יותר עמוקה. יש שתי סיבות עיקריות שאדם נכנס לדיכאון בעקבותיהן, הראשונה היא שיש לו מטרה חשובה מאוד בחיים אבל הוא מתקשה, או לא מצליח להשיג אותה. נניח פרידה מבן או בת זוג מאוד מאוד אהובים, הרבה מאוד אנשים נכנסו לדיכאון בעקבות מקרה כזה, או רצון לרווחה כלכלית כאשר בפועל אדם חווה עוני וחוסר יכולת לצאת ממעגל העוני. ישנה סיבה שניה שמדרדרת אדם לדיכאון, כאשר האדם מאבד המטרה והמשמעות בחיים, זה כבר מצב הרבה יותר גרוע. אדם שהיה רגיל לרדוף אחרי הנאות החיים, או אחרי פרוייקט מאוד חשוב בעבודה, ולפתע זה נלקח ממנו. מהמצב הראשון עוד יש לא מעט דברים שאפשר לעשות, אבל מה קורה כאשר פתאום נעלמת מטרה חשובה בחיים ואין מה שיחליף אותה?
זה כנראה מה שחש אותו איש הייטק. אחרי שהשיג את המטרה החשובה שלו, מטרה שבשבילה הוא עבד מאוד קשה, אחרי שהשיג הכול, פתאום כל שאר הדברים נראים חסרי חשיבות. זה דיכאון הרבה יותר גרוע, דיכאון מחוסר מטרה בחיים. התופעה הזו יכולה להסביר דיכאונות של מספר גדול של אנשים מאוד מצליחים. בעיקר זמרים מפורסמים חווים כאלו דיכאונות, הם נמצאים בפסגת ההצלחה, מיליוני אנשים מעריצים אותם, הם מרוויחים סכומי עתק שלעולם לא יוכלו לבזבז, לא פלא שרבים מהם נכנסים לדיכאון עמוק וצריכת סמים דווקא בשיא הצלחתם. זה לא אומר שבן אדם צריך עכשיו לפחד מהצלחה, אלא שהוא צריך לדעת שברגע שהמטרה תושג, הוא חייב להכין מטרה חדשה, יותר מאתגרת, יותר מעניינת יותר גבוהה, אחרת אפשר ליפול לתוך דיכאון חסר מטרה.